top of page
Search
  • Senem Balaban

Acil Sütanne Aranıyor

Aşağıda bir pasajını alıntıladığım Acil Sütanne Aranıyor adlı öykümün tamamını şuradan okuyabilirsiniz:


“Dikkat ettin mi, bazı adamlar var, bir an göz göze gelmeyegör, yavru köpek gibi beklentili bakışlarını dikiyorlar üzerine.”

Suna, en yakın dostu Aylin’e kâh “benim ol”, kâh “beni kurtar” diyen bu bakışları açıklamakta zorlanacağını hissediyordu. “Benim ol” bakışlarını daha anlaşılır, dolayısıyla bir parça daha kolay sineye çekilir buluyordu ama “beni kurtar” bakışları… İğreniyordu onlardan. Aylin Suna’nın tahmin ettiği üzere yanlış soruyu sordu: “Yavru köpek gibiyse tatlı değil mi aslında?”

Suna konuya balıklama dalmadan önce bütün enerjisini toplamaya çalıştı, gözünü ötedeki saksıya dikti. Aylinciğinin sohbet arası boşluklarına katlanamayıp araya giriveren insanlardan olmaması ne büyük şanstı. “O bakışlar köpekte tatlı, çocukta tatlı. Erkeğin kurtarıcı bekleyeni daha ziyade tiksindirici geliyor bana. Çok çocukça bir arzu bu: ‘Beni kurtar.’ Sevmediğim karımdan, sinir bozucu çocuklarımdan, boka batmış hayatımdan, içimdeki boşluktan, kendimden…”

Aylin omuz silkti. “Erkek sonuçta be Suna, diker gözünü bakar, işi ne? Sen neden bu kadar sinirleniyorsun?”

“Sinirleniyorum işte. Ne hakkın var, diyorum ya! Benden bir şey beklemeye ne hakkın var? Sokaktan geçen insanım ben, git ananı başka yerde ara.”

Aylin anlamıyordu. Suna Aylin’in anlamamasını biraz anlıyordu, çünkü neden feci bir haksızlığa uğramış ya da alanına girilmiş hissettiğini kendi de bütünüyle kavrayamıyordu. “Sana gözünü dikip bakan kediler gibi gör geç şu herifleri,” diyordu içinde cılız bir fısıltı. Ayrıca kadını erkeği yaşlısı genciyle, sabit duran kişinin, hareket edeni detaylı incelemeye tabi tutması, hatta bunu kendine hak bilmesi yurdumuzun şanındandı. Defiledeymişsin gibi gözden kaybolana kadar seni izleyen, egzotik bir hayvanmışsın gibi sana denk gelince şaşkınlıkla karışık bir keyifle üzerine sabitlenen bakışlar her yerde hep vardı, onlar da fazlasıyla rahatsız ediciydi.

16 views0 comments

Recent Posts

See All

Astroloji, Tarot, Psişik Yetiler ve Çevirmenlik

Onu Sevmeyin Beni Sevin Ama o de’leri da’ları ayırmıyor onu sevmeyin beni sevin Ama o çöpleri ayrıştırmıyor onu sevmeyin beni sevin Ama o entelektüel değil onu sevmeyin beni sevin Ama o astrolojiye ta

Lolipop (Olive Senior'a Ait Öykünün Çevirisi)

Olive Senior'ın The Pain Tree adlı öykü kitabındaki öykülerden Lollypop'u çevirdim. Öyküden bir pasajı aşağıda paylaşıyorum. Tamamını şurada okuyabilirsiniz: https://www.yazi-isleri.com/lolipop-olive-

Çocukluk Mahpusluktur

Orange Is The New Black dizisini izliyorum ve hapishane ortamının çocukluğa ne kadar çok benzediğini görüyorum. Teal Swan’ın “çocukluk mahpusluktur” derken biraz daha metaforik bir şeyi kastettiğini d

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page